HEP Proizvodnja, tvrtka kćerka HEP grupe, uz velike hidroelektrane i rekonstrukciju postojećih s povećanjem njihove snage, planira izgradnju novih hidroelektrana snage do 10 MW - malih hidroelektrana (MHE). Prema zakonskoj regulativi Republike Hrvatske, MHE do 10 MW mogu steći status povlaštenog proizvođača električne energije i uključiti se u sustav poticaja. Takav status prvi je stekao Agregat biološkog minimuma HE Lešće, s pravom na poticajnu cijenu električne energije. Za optimalno korištenje biološkog minimuma, na rijeci Cetini je predviđena izgradnja dvije MHE: Peruća (2,6 MW) i Prančevići (1,15 MW).Uskoro započinje izgradnja MHE Prančevići, derivacijskog postrojenja instalirane snage 1,15 MW s mogućom godišnjom proizvodnjom od 9 milijuna kWh električne energije.
HEP Proizvodnja, tvrtka kćerka HEP grupe, uz velike hidroelektrane i rekonstrukciju postojećih s povećanjem njihove snage, planira izgradnju novih hidroelektrana snage do 10 MW - malih hidroelektrana (MHE).
Prema zakonskoj regulativi Republike Hrvatske, MHE do 10 MW mogu steći status povlaštenog proizvođača električne energije i uključiti se u sustav poticaja. Takav status prvi je stekao Agregat biološkog minimuma HE Lešće, s pravom na poticajnu cijenu električne energije. Za optimalno korištenje biološkog minimuma, na rijeci Cetini je predviđena izgradnja dvije MHE: Peruća (2,6 MW) i Prančevići (1,15 MW).Uskoro započinje izgradnja MHE Prančevići, derivacijskog postrojenja instalirane snage 1,15 MW s mogućom godišnjom proizvodnjom od 9 milijuna kWh električne energije.
MHE Prančevići je na temelju Rješenja i Energetskog odobrenja Ministarstva gospodarstva, upisana u registar proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora, sa statusom povlaštenog proizvođača. Temeljem Ugovora o izvođenju radova sa zajednicom ponuditelja: Končar - Inženjering za energetiku i transport i Končar - Elektronika i informatika d.d., potpisanog 30. rujna o.g., predviđeni rok izgradnje je 20 mjeseci. Prema riječima Dalibora Bojanića - voditelja Projekta, puštanje u pogon MHE Prančevići očekuje se u lipnju 2015. godine.
Temeljna koncepcija tehničkog rješenja
Zamisao o izgradnji MHE Prančevići temelji se na iskorištenju hidropotencijala biološkog minimuma koji se, sukladno vodopravnim uvjetima HE Zakučac, iz akumulacijskog bazena Prančevići stalno ispušta u prirodno korito rijeke Cetine, kaže D. Bojanić. Pritom objašnjava da biološki minimum ili ekološki prihvatljiv protok podrazumijeva ispuštanje dovoljne količine vode radi očuvanja prirodnog uvjeta vodotoka za očuvanje biljnih i životinjskih vrsta i ispunjenje zahtjeva ostalih korisnika vodnih resursa.Temeljna koncepcija tehničkog rješenja je izgradnja male hidroelektrane na desnoj obali sa zahvatom iz postojeće akumulacije, tlačnog cjevovoda i strojarnice, smještene otprilike 90 metara od brane Prančevići.
U strojarnici će biti instalirana jedna proizvodna jedinica - Francis turbina s horizontalnim vratilom i sinkroni generator. Iz generatora biološkog minimuma električna energija prenosit će se u distribucijsku mrežu 10 kV preko rasklopnog postrojenje 10 kV u elektrani. Maksimalni protok koji će se iskorištavati u MHE Prančevići je 6 metara u sekundi i neće utjecati na proizvodnju HE Zakučac. Elektrana neće imati stalnu posadu, već će se njome daljinski automatski upravljati i nadzirati s brane Prančevići, iz upravljačnice HE Zakučac i iz Centra sliva rijeke Cetine.Sukladno zahtjevima iz Lokacijske dozvole, između ostaloga, tijekom i nakon izgradnje mjerit će se kvaliteta vode Cetine u jezeru Prančevići i nizvodno od brane, u Čikotinoj lađi.
Dragocjeno iskustvo HEP Proizvodnje
MHE Prančevići, premda mala, doprinosi udjelu hidroelektrana u proizvodnoj strukturi hrvatskog elektroenergetskog sustava koji u povoljnim hidrološkim uvjetima iznosi približno 50 posto. Osim MHE Peruća i MHE Prančevići, HEP Proizvodnja planira i izgradnju zamjenske MHE, odnosno agregata biološkog minimuma uz hidroelektrane Varaždin, Fužine, Zeleni vir i Ozalj, te će ispitati isplativost rekonstrukcije i veličinu zahvata na lokacijama HE Kraljevac, HE Golubić, HE Krčić, HE Jaruga, HE Zavrelje, ABM HE Čakovec i CHE Lepenica.
Rekonstrukcijom postojećih malih hidroelektrana (do 10 MW), HEP Proizvodnja može steći status povlaštenog proizvođača električne energije za kapacitete približne snage 40 MW, raspoređene u 14 proizvodnih objekata, s 23 proizvodne jedinice.Tijekom petogodišnjeg razdoblja planira se povećanje proizvodnje iz takvih malih hidroelektrana sa 120 GWh na 160 GWh godišnje.Nije pritom nevažna činjenica da su male hidroelektrane jedini obnovljivi izvori u čijoj izgradnji može u potpunosti biti zastupljena hrvatska industrija i ostvariti mjerljiv doprinos lokalnoj zajednici i razvoju gospodarskih aktivnosti.